Mitsubishi Power - hybrydowy system ogniw paliwowych

Rockfin

MEGAMIE to wysoko wydajny hybrydowy system wytwarzania energii łączący ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem typu SOFC (ang. Solid Oxide Fuel Cell) z mikroturbiną gazową. Ogniwa paliwowe w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów mogą wykorzystywać jako źródło energii m.in. niskoemisyjny wodór, który już dzisiaj nazywany jest paliwem przyszłości.

Technologia stojąca za MEGAMIE, która może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną jednego biurowca lub 30 domów, jest wynikiem badań Mitsubishi Power oraz japońskiej agencji rządowej NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). System do wytworzenia energii może korzystać z różnych paliw – gazu ziemnego, biogazu czy wcześniej już wspomnianego wodoru.

To pierwszy taki projekt, w którym Mitsubishi Power dostarczy swoją najnowocześniejszą technologię na rynek europejski. Hybrydowy system MEGAMIE, przy wsparciu polskiej firmy inżynieryjnej Rockfin, trafi do Niemiec. Uruchomienie systemu planowane jest na marzec 2022 roku.

Polska firma inżynieryjna Rockfin odpowiada w projekcie za kompleksowy montaż jednostki, produkcję układów pomocniczych oraz testy funkcjonalne w zakładzie produkcyjnym spółki w Małkowie, niedaleko Gdańska. Rozmowy na temat współpracy Mitsubishi Power oraz Rockfin rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Obydwie strony zaangażowały swoje najbardziej doświadczone zespoły inżynierów do dialogu technicznego, który zakończył się podpisaniem umowy.

- To była długa droga, ale dzisiaj możemy w końcu powiedzieć – zaczynamy realizować projekt, który dostarczy zieloną energię naszemu wspólnemu klientowi. To kolejny kamień milowy w relacjach biznesowych z Mitsubishi Power. Do tej pory współpracowaliśmy z zakresie projektowania i produkcji urządzeń zabezpieczających właściwą pracę generatorów, turbin gazowych i parowych. Teraz wchodzimy na kolejny poziom i głęboko wierzymy, że ten projekt będzie ogromnym sukcesem - mówi Bartosz Krzemiński, prezes Rockfin.

Mitsubishi Power w komunikacie przekazała, że ma przyjemność złożyć zamówienie na kluczowe komponenty do pierwszego europejskiego projektu MEGAMIE w Rockfin, firmie o długoletniej historii i udokumentowanym doświadczeniu.

- Jako partner w branży ogniw paliwowych cieszymy się na współpracę z Rockfin - teraz naszym wspólnym priorytetem jest terminowe dostarczenie układów do naszego klienta - mówi Yuichiro Kitagawa, dyrektor działu ogniw paliwowych Mitsubishi Power.

Mitsubishi Power oraz Rockfin mają wspólny cel – wdrażanie i popularyzowanie systemów wytwarzania zielonej energii na światowych rynkach energetycznych, a zawiązana współpraca pomiędzy spółkami na pewno im w tym pomoże.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z Mitsubishi Power przy strategicznym projekcie, który wspiera transformację energetyczną na całym świecie. Jak widać, dystans między nami jest coraz bliższy. Bazując na naszym doświadczeniu jesteśmy w stanie realizować projekty dla klientów w Japonii. Ale to, co jest tutaj kluczowe i warte podkreślenia, to fakt, że razem z naszym klientem jesteśmy w stanie również opracowywać nowe rozwiązania i promować nowe technologie. Dzięki naszym zespołom i nowoczesnemu sposobowi komunikacji jesteśmy pewni, że kolejny projekt zakończy się pełnym sukcesem – dodaje Michał Wróblewski, wiceprezes Rockfin.

***

Firma Rockfin (www.rockfin.pl) powstała w 1991 roku i obecnie zatrudnia 700 osób, w tym ponad 200 inżynierów. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, testowaniu i serwisowaniu systemów olejowych, gazowych i wodnych w sektorach energetycznym, przemysłowym oraz naftowo-gazowym.

Rockfin jest globalną firmą inżnieryjną z główną siedzibą i zakładem produkcyjnym o łącznej powierzchni 10 000 m2 zlokalizowanymi w pobliżu Gdańska w Małkowie oraz zakładami produkcyjnymi w Gorlicach i Bydgoszczy. Spółka posiada również swoje oddziały w Szwajcarii i USA, oraz biuro techniczno-handlowe we Włoszech. 

Na przestrzeni ostatnich 30 lat Rockfin dostarczył setki urządzeń, które pracują w ponad 100 krajach m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, wodnych, platformach wiertniczych, polach gazowych  czy statkach FPSO. Urządzenia produkcji Rockfin znajdują zastosowanie we wszystkich strategicznych gałęziach przemysłu począwszy od energetyki zawodowej poprzez energetykę przemysłowa i kończąc na odnawialnych źródłach energii.